  • CP00153R000JB143
CP00153R000JB143
advertisement
Manufacturer No:
CP00153R000JB143
HK JDW NO:
873-CP00153R000JB143
Datasheet:
CP00153R000JB143
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 3Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
CP00153R000JB143
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -65°C~275°C
  • Size / Dimension
    1.890Lx0.492W 48.00mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Diameter
    0.914 mm
  • Height
    15.87mm