  • COM20020I3V-DZD
COM20020I3V-DZD
advertisement
Manufacturer No:
COM20020I3V-DZD
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-COM20020I3V-DZD
Package:
28-LCC (J-Lead)
Datasheet:
COM20020I3V-DZD
Description:
4.5V~5.5V CMOS ARCNET 878.1 Parallel Controllers Interface ICs QUAD COM20020 28 Pins Controller 28-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
COM20020I3V-DZD Overview
In the 28-LCC (J-Lead) package, you can find it. It is easy to carry thanks to its Tube-shaped packaging. Regulating the temperature to -40°C~85°C is crucial to ensuring reliable operation. It should work as long as you use a 4.5V~5.5VV power source. In it, there are terminations that end in 28. High efficiency is possible with a supply voltage of 3.3V. A COM20020 number belongs to the family of numbers. 28 pins are used for operation. Set the supply current to 20mA for the gadget. It is important to note that the device's clock runs at a frequency called 40MHz. A 3.3V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency. 1 serial I/Os are integrated into the part. A 1 transceiver can be found. The greatest current required for it to function is 35mA.
COM20020I3V-DZD Features
40MHz clock frequency
COM20020I3V-DZD Applications
There are a lot of Microchip Technology COM20020I3V-DZD Controllers Interface ICs applications.
  • Cellular Data Devices
  • Notebook
  • Remote transmission formatter
  • Sensitive Applications
  • Tablets/Mobile Devices
  • Gaming Devices and E?books
  • Smart Phones
  • Battery-Operated Devices
  • AV accessory
  • Factory Automation
Step5Bar-code shipping tag
COM20020I3V-DZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    COM20020
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Data Rate
    5 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Protocol
    ARCNET
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Transceivers
    1
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Standards
    ARCNET 878.1
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height Seated (Max)
    4.572mm