  • CMS82C55AZ96
CMS82C55AZ96
advertisement
Manufacturer No:
CMS82C55AZ96
HK JDW NO:
391-CMS82C55AZ96
Package:
PLCC
Datasheet:
CMS82C55AZ96
Description:
44 Termination 1.27mm 5V I/O Expander 44 Pin 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
CMS82C55AZ96 Overview
It has 24 I/Os programmed.In the packaging with the PLCC, there is a device enclosed in the package.As a whole, it is terminated with 44s.44 is the total number of pins on the part.At 5V, there is voltage provided by the device.This part's peak reflow temperature is utilized to run 260.3 ports are available on the device in total.5V can be used to deliver the power.44 pins are on the device.A Surface Mount-axis can be used to mount the part.In the presence of a voltage of 2.2V, the chip conducts.PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs/uCs/Peripheral ICs belong to this category.Parallel IO Port-series.At 70°C, the maximum temperature is reached.In this device, the minimum working temperature cannot be lower than 0°C.
CMS82C55AZ96 Features
CMS82C55AZ96 Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) CMS82C55AZ96 I/O Expanders applications.
  • Audio/Sonar/Avionics frequency filtering
  • Data Loggers
  • Strain Gauges
  • Legendre–Papoulis filter
  • Software-controlled signal processors
  • Portable/ Handheld Devices
  • Portable Instrumentation
  • Camera Serial Interface (CSI)
  • Tone control and other equalization
  • Mobil Internet Devices (MID)
Step5Bar-code shipping tag
CMS82C55AZ96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Weight
    2.386605g
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.2V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm