  • CMR08F753FPAR
CMR08F753FPAR
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F753FPAR
HK JDW NO:
192-CMR08F753FPAR
Datasheet:
CMR08F753FPAR
Purchasing and Inquiry
CMR08F753FPAR Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 26.7mm.The size/dimension of this device is 1.469Lx0.441W 37.30mmx11.20mm in order to ensure a high level of reliability.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 100V.With the part, temperature coefficients of 0/+70ppm/Cel ppm/°C are pre-set.There is no voltage rating for this electronic part.Devices should always be kept at -55°C~150°C when operating.
CMR08F753FPAR Features
a 26.7mm terminal pitch
its size/dimension is 1.469Lx0.441W 37.30mmx11.20mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
CMR08F753FPAR Applications
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F753FPAR
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.469Lx0.441W 37.30mmx11.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.075μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    37.3mm
  • Width
    11.2mm