  • CMR08F473FODR
CMR08F473FODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F473FODR
HK JDW NO:
192-CMR08F473FODR
Datasheet:
CMR08F473FODR
Purchasing and Inquiry
CMR08F473FODR Overview
This part is measured at its terminal pitch 26.7mm.The size/dimension of this device is 1.469Lx0.449W 37.30mmx11.40mm in order to ensure a high level of reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.With the part, the temperature coefficient is set to 0/+70ppm/Cel ppm/°C.Its voltage - Rated is 500V.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CMR08F473FODR Features
a 26.7mm terminal pitch
its size/dimension is 1.469Lx0.449W 37.30mmx11.40mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR08F473FODR Applications
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • Lasers
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F473FODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    1.469Lx0.449W 37.30mmx11.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    37.3mm
  • Width
    11.4mm