  • CMR08F363FPDM
CMR08F363FPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F363FPDM
HK JDW NO:
192-CMR08F363FPDM
Datasheet:
CMR08F363FPDM
Purchasing and Inquiry
CMR08F363FPDM Overview
Pitch at the terminals is measured as 26.7mm.A 1.449Lx0.382W 36.80mmx9.70mm size/dimension ensures high levels of reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.This part is set with a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.This electronic part has a voltage rating of 500V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~150°C.
CMR08F363FPDM Features
a 26.7mm terminal pitch
its size/dimension is 1.449Lx0.382W 36.80mmx9.70mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR08F363FPDM Applications
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F363FPDM
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.449Lx0.382W 36.80mmx9.70mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.036μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm
  • Length
    36.8mm
  • Width
    9.7mm