  • CMR07F153FPDM
CMR07F153FPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR07F153FPDM
HK JDW NO:
192-CMR07F153FPDM
Package:
Radial
Datasheet:
CMR07F153FPDM
Purchasing and Inquiry
CMR07F153FPDM Overview
A part's terminal pitch is measured as 10.8mm.Despite its size/dimension being 0.811Lx0.390W 20.60mmx9.90mm, it guarantees high reliability.A rated (DC) voltage of 500V is required for high efficiency.With the part, the temperature coefficient is set to 0/+70ppm/Cel ppm/°C.Voltage - Rated of this electronic part is 500V.When operating, the device should remain at -55°C~150°C at all times.
CMR07F153FPDM Features
a 10.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.811Lx0.390W 20.60mmx9.90mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR07F153FPDM Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CMR07F153FPDM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    9.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.811Lx0.390W 20.60mmx9.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Terminal Pitch
    10.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.425 10.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    8139
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm
  • Length
    20.6mm