  • CMR07F123GPDP
CMR07F123GPDP
advertisement
Manufacturer No:
CMR07F123GPDP
HK JDW NO:
192-CMR07F123GPDP
Package:
Radial
Datasheet:
CMR07F123GPDP
Purchasing and Inquiry
CMR07F123GPDP Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 10.8mm.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 500V.0/+70ppm/Cel ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.This electronic part's voltage rating is 500V.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~150°C.
CMR07F123GPDP Features
a 10.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR07F123GPDP Applications
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR07F123GPDP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Terminal Pitch
    10.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.425 10.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    8036
  • Height Seated (Max)
    0.890 22.60mm
  • Length
    20.3mm
  • Width
    9.1mm