  • CMR07F103FPDR
CMR07F103FPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR07F103FPDR
HK JDW NO:
192-CMR07F103FPDR
Package:
Radial
Datasheet:
CMR07F103FPDR
Purchasing and Inquiry
CMR07F103FPDR Overview
In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.799Lx0.339W 20.30mmx8.60mm.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 500V.Temperature coefficients 0/+70ppm/Cel ppm/°C are set with the part.Voltage - Rated of this electronic part is 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~150°C at all times when in operation.
CMR07F103FPDR Features
its size/dimension is 0.799Lx0.339W 20.30mmx8.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR07F103FPDR Applications
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • RF Instruments
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR07F103FPDR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.799Lx0.339W 20.30mmx8.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Depth
    8.6mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    10.8mm
  • Lead Spacing
    0.425 10.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Size Code
    8034
  • Height Seated (Max)
    0.890 22.60mm
  • Length
    20.3mm