  • CMR06F911JPDM
CMR06F911JPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F911JPDM
HK JDW NO:
192-CMR06F911JPDM
Datasheet:
CMR06F911JPDM
Purchasing and Inquiry
CMR06F911JPDM Overview
This part has a 8.9mm terminal pitch.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 500V for high efficiency.This part is set with a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~150°C at all times when in operation.
CMR06F911JPDM Features
a 8.9mm terminal pitch
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F911JPDM Applications
  • RF Instruments
  • CATV
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F911JPDM
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    910pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Reference Standard
    MIL-C-39001
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V