  • CMR06F751FODP
CMR06F751FODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F751FODP
HK JDW NO:
192-CMR06F751FODP
Datasheet:
CMR06F751FODP
Purchasing and Inquiry
CMR06F751FODP Overview
8.9mm is the terminal pitch of the part.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 500V.The part has a temperature coefficient of 0/+70ppm/Cel ppm/°C.Its voltage - Rated is 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CMR06F751FODP Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F751FODP Applications
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F751FODP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    750pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6521
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    5.3mm