  • CMR06F561FPDR
CMR06F561FPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F561FPDR
HK JDW NO:
192-CMR06F561FPDR
Datasheet:
CMR06F561FPDR
Purchasing and Inquiry
CMR06F561FPDR Overview
The size/dimension of this module is 0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm in order to provide high reliability.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 500V.The part has a temperature coefficient of 0/+70ppm/Cel ppm/°C.500V is the voltage rating of this electronic part.It is recommended to leave the device at -55°C~150°C at all times.
CMR06F561FPDR Features
its size/dimension is 0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F561FPDR Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Lasers
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F561FPDR
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Depth
    5.1mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    16.5mm