  • CMR06F511FPDP
CMR06F511FPDP
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F511FPDP
HK JDW NO:
192-CMR06F511FPDP
Datasheet:
CMR06F511FPDP
Purchasing and Inquiry
CMR06F511FPDP Overview
Parts are measured at their terminal pitches 8.9mm.Due to its 0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm size/dimension, it allows for high reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.This electronic part's voltage rating is 500V.It is recommended to leave the device at -55°C~150°C at all times.
CMR06F511FPDP Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F511FPDP Applications
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • MRI Coils
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F511FPDP
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    510pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6520
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    5.1mm