  • CMR06F472JPDP
CMR06F472JPDP
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F472JPDP
HK JDW NO:
192-CMR06F472JPDP
Datasheet:
CMR06F472JPDP
Purchasing and Inquiry
CMR06F472JPDP Overview
A part's terminal pitch is measured as 8.9mm.The size/dimension of this device is 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm in order to ensure a high level of reliability.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 500V.Temperature coefficients 70 ppm/°C are set with the part.A voltage - Rated of 500V applies to this electronic part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~150°C.
CMR06F472JPDP Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F472JPDP Applications
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F472JPDP
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    7035
  • Height Seated (Max)
    0.579 14.70mm
  • Length
    17.8mm
  • Width
    8.9mm