  • CMR06F472FODM
CMR06F472FODM
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F472FODM
HK JDW NO:
192-CMR06F472FODM
Datasheet:
CMR06F472FODM
Purchasing and Inquiry
CMR06F472FODM Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 8.9mm.A 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm size/dimension ensures high levels of reliability.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 500V.With the part, temperature coefficients of 70 ppm/°C are pre-set.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CMR06F472FODM Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F472FODM Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F472FODM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    7035
  • Height Seated (Max)
    0.579 14.70mm
  • Length
    17.8mm
  • Width
    8.9mm