  • CMR06F362GPDR
CMR06F362GPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F362GPDR
HK JDW NO:
192-CMR06F362GPDR
Datasheet:
CMR06F362GPDR
Purchasing and Inquiry
CMR06F362GPDR Overview
Pitch at the terminals is measured as 8.9mm.Despite its size/dimension being 0.681Lx0.299W 17.30mmx7.60mm, it guarantees high reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are pre-set.Its voltage - Rated is 500V.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~150°C.
CMR06F362GPDR Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.681Lx0.299W 17.30mmx7.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F362GPDR Applications
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • RF Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F362GPDR
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.681Lx0.299W 17.30mmx7.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3600pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6830
  • Height Seated (Max)
    0.559 14.20mm
  • Length
    17.3mm
  • Width
    7.6mm