  • CMR06F302JODM
CMR06F302JODM
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F302JODM
HK JDW NO:
192-CMR06F302JODM
Datasheet:
CMR06F302JODM
Purchasing and Inquiry
CMR06F302JODM Overview
This part has a 8.9mm terminal pitch.Despite its size/dimension being 0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm, it guarantees high reliability.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 500V.With the part, temperature coefficients of 0/+70ppm/Cel ppm/°C are pre-set.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CMR06F302JODM Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F302JODM Applications
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F302JODM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3000pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6828
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    17.3mm
  • Width
    7.1mm