  • CMR06F302GPDR
CMR06F302GPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F302GPDR
HK JDW NO:
192-CMR06F302GPDR
Datasheet:
CMR06F302GPDR
Purchasing and Inquiry
CMR06F302GPDR Overview
This part is measured at its terminal pitch 8.9mm.Consequently, it has 0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.This part is set with a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.The voltage - Rated of this electronic part is 500V.Keeping the device at -55°C~150°C during operation is recommended.
CMR06F302GPDR Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F302GPDR Applications
  • MRI Coils
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • Power Amplifiers
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F302GPDR
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3000pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6828
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    17.3mm
  • Width
    7.1mm