  • CMR06F202FODP
CMR06F202FODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F202FODP
HK JDW NO:
192-CMR06F202FODP
Package:
Radial
Datasheet:
CMR06F202FODP
Purchasing and Inquiry
CMR06F202FODP Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 8.9mm.This device's size and dimension are 0.669Lx0.240W 17.00mmx6.10mm to ensure a high level of reliability.A rated (DC) voltage of 500V is required for high efficiency.With the part, temperature coefficients of 70 ppm/°C are pre-set.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CMR06F202FODP Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.669Lx0.240W 17.00mmx6.10mm
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F202FODP Applications
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F202FODP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.669Lx0.240W 17.00mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2000pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    8.89mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height
    13.462mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    17mm
  • Width
    6.1mm