  • CMR06F162FPDM
CMR06F162FPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F162FPDM
HK JDW NO:
192-CMR06F162FPDM
Package:
Radial
Datasheet:
CMR06F162FPDM
Purchasing and Inquiry
CMR06F162FPDM Overview
Consequently, it has 0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.Voltage - Rated of this electronic part is 500V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~150°C.
CMR06F162FPDM Features
its size/dimension is 0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
a voltage rating of 500V
CMR06F162FPDM Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F162FPDM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.661Lx0.228W 16.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    1600pF
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm