  • CMR05F391JPDR
CMR05F391JPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR05F391JPDR
HK JDW NO:
192-CMR05F391JPDR
Datasheet:
CMR05F391JPDR
Purchasing and Inquiry
CMR05F391JPDR Overview
Despite its size/dimension being 0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm, it guarantees high reliability.The voltage - Rated DC of 500V must be provided for the device to function properly.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are pre-set.The device should always remain at -55°C~150°C when in use.
CMR05F391JPDR Features
its size/dimension is 0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
CMR05F391JPDR Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • Mobile Radio
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR05F391JPDR
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    11.9mm
  • Width
    5.6mm