  • CMR05F301FODP
CMR05F301FODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR05F301FODP
HK JDW NO:
192-CMR05F301FODP
Datasheet:
CMR05F301FODP
Purchasing and Inquiry
CMR05F301FODP Overview
Pitch 5.7mm is measured on the part's terminals.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 500V.With the part, the temperature coefficient is set to 0/+70ppm/Cel ppm/°C.In this electronic part, the voltage is rated at 500V.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CMR05F301FODP Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05F301FODP Applications
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CMR05F301FODP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4721
  • Height Seated (Max)
    0.390 9.90mm
  • Length
    11.9mm
  • Width
    5.3mm