  • CMR05F201GPDP
CMR05F201GPDP
advertisement
Manufacturer No:
CMR05F201GPDP
HK JDW NO:
192-CMR05F201GPDP
Datasheet:
CMR05F201GPDP
Purchasing and Inquiry
CMR05F201GPDP Overview
Parts are measured at their terminal pitches 5.7mm.Consequently, it has 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 500V.With the part, the temperature coefficient is set to 0/+70ppm/Cel ppm/°C.There is no voltage rating for this electronic part.When in operation, the device should be kept at -55°C~150°C.
CMR05F201GPDP Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05F201GPDP Applications
  • Plasma generators
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR05F201GPDP
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    200pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4619
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    11.7mm
  • Width
    4.8mm