  • CMR05F161GPDR
CMR05F161GPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR05F161GPDR
HK JDW NO:
192-CMR05F161GPDR
Datasheet:
CMR05F161GPDR
Purchasing and Inquiry
CMR05F161GPDR Overview
This part is measured at its terminal pitch 5.7mm.A 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm dimension and a size/dimension of 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm ensure reliability.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 500V.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.In this electronic part, the voltage is rated at 500V.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~150°C.
CMR05F161GPDR Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05F161GPDR Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CMR05F161GPDR
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4619
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm
  • Length
    11.7mm
  • Width
    4.8mm