  • CMR05E560JODR
CMR05E560JODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR05E560JODR
HK JDW NO:
192-CMR05E560JODR
Datasheet:
CMR05E560JODR
Purchasing and Inquiry
CMR05E560JODR Overview
In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm.A rated (DC) voltage of 500V is required for high efficiency.100 ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.500V is the voltage rating of this electronic part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CMR05E560JODR Features
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05E560JODR Applications
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR05E560JODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4517
  • Height
    9.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.3mm