  • CMR05E560FODM
CMR05E560FODM
advertisement
Manufacturer No:
CMR05E560FODM
HK JDW NO:
192-CMR05E560FODM
Datasheet:
CMR05E560FODM
Purchasing and Inquiry
CMR05E560FODM Overview
A part's terminal pitch is measured as 5.7mm.The size/dimension of this device is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm in order to ensure a high level of reliability.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 500V.Parts have a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.There is no voltage rating for this electronic part.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CMR05E560FODM Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05E560FODM Applications
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • CATV
  • Lasers
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR05E560FODM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4517
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.3mm