  • CMR05E240JODP
CMR05E240JODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR05E240JODP
HK JDW NO:
192-CMR05E240JODP
Datasheet:
CMR05E240JODP
Purchasing and Inquiry
CMR05E240JODP Overview
Pitch 5.7mm is measured on the part's terminals.The size/dimension of this module is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm in order to provide high reliability.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 500V.With the part, temperature coefficients of -20/+100ppm/Cel ppm/°C are pre-set.The voltage - Rated of this electronic part is 500V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CMR05E240JODP Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05E240JODP Applications
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR05E240JODP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    24pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4517
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.3mm