  • CMR05C8R0DODP
CMR05C8R0DODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR05C8R0DODP
HK JDW NO:
192-CMR05C8R0DODP
Datasheet:
CMR05C8R0DODP
Purchasing and Inquiry
CMR05C8R0DODP Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 5.7mm.Consequently, it has 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 500V for high efficiency.The part has a temperature coefficient of -200/+200ppm/Cel ppm/°C.A voltage - Rated of 500V applies to this electronic part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CMR05C8R0DODP Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
a -200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05C8R0DODP Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • CATV
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
Step5Bar-code shipping tag
CMR05C8R0DODP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Temperature Coefficient
    -200/+200ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    8pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4517
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.3mm