  • CMR05C3R0DPDR
CMR05C3R0DPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR05C3R0DPDR
HK JDW NO:
192-CMR05C3R0DPDR
Package:
Radial
Datasheet:
CMR05C3R0DPDR
Purchasing and Inquiry
CMR05C3R0DPDR Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 5.7mm.Due to its 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm size/dimension, it allows for high reliability.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 500V.Parts have a -200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.There is no voltage rating for this electronic part.If the device is operating, leave it at -55°C~150°C at all times.
CMR05C3R0DPDR Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
a -200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05C3R0DPDR Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Power Amplifiers
  • CATV
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CMR05C3R0DPDR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200/+200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4517
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.3mm