  • CMR04F910GPDM
CMR04F910GPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04F910GPDM
HK JDW NO:
192-CMR04F910GPDM
Datasheet:
CMR04F910GPDM
Purchasing and Inquiry
CMR04F910GPDM Overview
This part has a 3.8mm terminal pitch.Consequently, it has 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 500V for high efficiency.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.The voltage - Rated of this electronic part is 500V.Devices should always be kept at -55°C~150°C when operating.
CMR04F910GPDM Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04F910GPDM Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CMR04F910GPDM
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
  • Capacitance
    91pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.350 8.90mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    5.1mm