  • CMR04F271GPCM
CMR04F271GPCM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04F271GPCM
HK JDW NO:
192-CMR04F271GPCM
Datasheet:
CMR04F271GPCM
Purchasing and Inquiry
CMR04F271GPCM Overview
This part is measured at its terminal pitch 3.8mm.Consequently, it has 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 300V.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.Voltage - Rated of this electronic part is 300V.It is recommended to leave the device at -55°C~150°C at all times.
CMR04F271GPCM Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
CMR04F271GPCM Applications
  • Lasers
  • Plasma generators
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CMR04F271GPCM
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Size Code
    3922
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    5.6mm