  • CMR04F271FPCM
CMR04F271FPCM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04F271FPCM
HK JDW NO:
192-CMR04F271FPCM
Datasheet:
CMR04F271FPCM
Purchasing and Inquiry
CMR04F271FPCM Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 3.8mm.Consequently, it has 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 300V.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are pre-set.In this electronic part, the voltage is rated at 300V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~150°C.
CMR04F271FPCM Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
CMR04F271FPCM Applications
  • Lasers
  • CATV
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CMR04F271FPCM
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Size Code
    3922
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    5.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C