  • CMR04F161GPDR
CMR04F161GPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR04F161GPDR
HK JDW NO:
192-CMR04F161GPDR
Datasheet:
CMR04F161GPDR
Purchasing and Inquiry
CMR04F161GPDR Overview
Pitch 3.8mm is measured on the part's terminals.Consequently, it has 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.The voltage - Rated of this electronic part is 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~150°C at all times when in operation.
CMR04F161GPDR Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04F161GPDR Applications
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CMR04F161GPDR
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3821
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    5.3mm