  • CMR04E820JODP
CMR04E820JODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR04E820JODP
HK JDW NO:
192-CMR04E820JODP
Datasheet:
CMR04E820JODP
Purchasing and Inquiry
CMR04E820JODP Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 3.8mm.Due to its 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm size/dimension, it allows for high reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.This part is set with a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.A voltage - Rated of 500V applies to this electronic part.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CMR04E820JODP Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04E820JODP Applications
  • Mobile Radio
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CMR04E820JODP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    82pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3720
  • Height Seated (Max)
    0.350 8.90mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    5.1mm