  • CMR04E620JPDP
CMR04E620JPDP
advertisement
Manufacturer No:
CMR04E620JPDP
HK JDW NO:
192-CMR04E620JPDP
Datasheet:
CMR04E620JPDP
Purchasing and Inquiry
CMR04E620JPDP Overview
Pitch 3.8mm is measured on the part's terminals.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 500V.Parts with -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.Voltage - Rated of this electronic part is 500V.The device should always remain at -55°C~150°C when in use.
CMR04E620JPDP Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04E620JPDP Applications
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CMR04E620JPDP
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    62pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3719
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    4.8mm