  • CMR04E560GPDM
CMR04E560GPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04E560GPDM
HK JDW NO:
192-CMR04E560GPDM
Datasheet:
CMR04E560GPDM
Purchasing and Inquiry
CMR04E560GPDM Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 3.8mm.Consequently, it has 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 500V.-20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.There is no voltage rating for this electronic part.It is recommended that the device remain at -55°C~150°C at all times when in operation.
CMR04E560GPDM Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04E560GPDM Applications
  • Plasma generators
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR04E560GPDM
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3719
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    4.8mm