  • CMR04E300JPDM
CMR04E300JPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04E300JPDM
HK JDW NO:
192-CMR04E300JPDM
Datasheet:
CMR04E300JPDM
Purchasing and Inquiry
CMR04E300JPDM Overview
3.8mm is the terminal pitch of the part.Due to its 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm size/dimension, it allows for high reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.-20/+100ppm/Cel ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.500V is the voltage rating of this electronic part.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~150°C.
CMR04E300JPDM Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04E300JPDM Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CMR04E300JPDM
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    30pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3719
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    4.8mm