  • CMR04C3R5DODP
CMR04C3R5DODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR04C3R5DODP
HK JDW NO:
192-CMR04C3R5DODP
Package:
Radial
Datasheet:
CMR04C3R5DODP
Purchasing and Inquiry
CMR04C3R5DODP Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 3.8mm.This device's size and dimension are 0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm to ensure a high level of reliability.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 500V.With the part, the temperature coefficient is set to -200/+200ppm/Cel ppm/°C.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CMR04C3R5DODP Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
a -200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04C3R5DODP Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR04C3R5DODP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200/+200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.5pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3619
  • Height Seated (Max)
    0.331 8.40mm
  • Length
    9.1mm
  • Width
    4.8mm