  • CMR03F201JOAR
CMR03F201JOAR
advertisement
Manufacturer No:
CMR03F201JOAR
HK JDW NO:
192-CMR03F201JOAR
Package:
Radial
Datasheet:
CMR03F201JOAR
Purchasing and Inquiry
CMR03F201JOAR Overview
Parts are measured at their terminal pitches 3mm.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 100V.With the part, temperature coefficients of 0/+70ppm/Cel ppm/°C are pre-set.The voltage - Rated of this electronic part is 100V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CMR03F201JOAR Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
CMR03F201JOAR Applications
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR03F201JOAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.189W 6.90mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    200pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2719
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    4.8mm