  • CMR03F171JOAP
CMR03F171JOAP
advertisement
Manufacturer No:
CMR03F171JOAP
HK JDW NO:
192-CMR03F171JOAP
Datasheet:
CMR03F171JOAP
Purchasing and Inquiry
CMR03F171JOAP Overview
This part is measured at its terminal pitch 3mm.Despite its size/dimension being 0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm, it guarantees high reliability.If you want high efficiency, keep the rated DC voltage (URdc) at 100V.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are pre-set.In this electronic part, the voltage is rated at 100V.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CMR03F171JOAP Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
CMR03F171JOAP Applications
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR03F171JOAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.181W 6.90mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    170pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2718
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    4.6mm