  • CMR03E820JOCM
CMR03E820JOCM
advertisement
Manufacturer No:
CMR03E820JOCM
HK JDW NO:
192-CMR03E820JOCM
Datasheet:
CMR03E820JOCM
Purchasing and Inquiry
CMR03E820JOCM Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 3mm.Consequently, it has 0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 300V.-20/+100ppm/Cel ppm/°C is set as the temperature coefficient for the part.Voltage - Rated of this electronic part is 300V.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CMR03E820JOCM Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
CMR03E820JOCM Applications
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CMR03E820JOCM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.161W 6.90mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    82pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Size Code
    2716
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    4.1mm