  • CMR03E820JOAM
CMR03E820JOAM
advertisement
Manufacturer No:
CMR03E820JOAM
HK JDW NO:
192-CMR03E820JOAM
Datasheet:
CMR03E820JOAM
Purchasing and Inquiry
CMR03E820JOAM Overview
A part's terminal pitch is measured as 3mm.Due to its 0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm size/dimension, it allows for high reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 100V.-20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.100V is the voltage rating of this electronic part.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~125°C.
CMR03E820JOAM Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
CMR03E820JOAM Applications
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CMR03E820JOAM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.142W 6.90mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    82pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2714
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    3.6mm