  • CMR03E510GOCR
CMR03E510GOCR
advertisement
Manufacturer No:
CMR03E510GOCR
HK JDW NO:
192-CMR03E510GOCR
Datasheet:
CMR03E510GOCR
Purchasing and Inquiry
CMR03E510GOCR Overview
This part is measured at its terminal pitch 3mm.The size/dimension of this device is 0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm in order to ensure a high level of reliability.A high efficiency is achieved when the rated (DC) voltage (URdc) is maintained at 300V.-20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.In this electronic part, the voltage is rated at 300V.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CMR03E510GOCR Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
CMR03E510GOCR Applications
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR03E510GOCR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.130W 6.90mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    51pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Size Code
    2714
  • Height Seated (Max)
    0.201 5.10mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    3.6mm