  • CMR03E360JOAP
CMR03E360JOAP
advertisement
Manufacturer No:
CMR03E360JOAP
HK JDW NO:
192-CMR03E360JOAP
Datasheet:
CMR03E360JOAP
Purchasing and Inquiry
CMR03E360JOAP Overview
This part has a 3mm terminal pitch.Consequently, it has 0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.For high efficiency, the rated voltage (URdc) should be kept at 100V.Temperature coefficients -20/+100ppm/Cel ppm/°C are set with the part.There is no voltage rating for this electronic part.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CMR03E360JOAP Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
CMR03E360JOAP Applications
  • Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • CATV
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CMR03E360JOAP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.118W 6.90mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    36pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2712
  • Height Seated (Max)
    0.201 5.10mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    3mm