  • CMR03E240DOYM
CMR03E240DOYM
advertisement
Manufacturer No:
CMR03E240DOYM
HK JDW NO:
192-CMR03E240DOYM
Datasheet:
CMR03E240DOYM
Purchasing and Inquiry
CMR03E240DOYM Overview
3mm is the terminal pitch of the part.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm.A rated (DC) voltage of 50V is required for high efficiency.With the part, temperature coefficients of -20/+100ppm/Cel ppm/°C are pre-set.This electronic part's voltage rating is 50V.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CMR03E240DOYM Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 50V
CMR03E240DOYM Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • MRI Coils and Generators
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
CMR03E240DOYM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    24pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1911
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm
  • Length
    4.8mm
  • Width
    2.8mm