  • CMR03E200DOAP
CMR03E200DOAP
advertisement
Manufacturer No:
CMR03E200DOAP
HK JDW NO:
192-CMR03E200DOAP
Package:
Radial
Datasheet:
CMR03E200DOAP
Purchasing and Inquiry
CMR03E200DOAP Overview
A part's terminal pitch is measured as 3mm.To ensure high reliability, its size/dimension is 0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 100V.With the part, temperature coefficients of -20/+100ppm/Cel ppm/°C are pre-set.In this electronic part, the voltage is rated at 100V.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CMR03E200DOAP Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
CMR03E200DOAP Applications
  • MRI Coils
  • MRI Coils and Generators
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR03E200DOAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2711
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    2.8mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    20pF
  • Terminal Pitch
    3mm