  • CMR03C2R5DOCM
CMR03C2R5DOCM
advertisement
Manufacturer No:
CMR03C2R5DOCM
HK JDW NO:
192-CMR03C2R5DOCM
Package:
Radial
Datasheet:
CMR03C2R5DOCM
Purchasing and Inquiry
CMR03C2R5DOCM Overview
A part's terminal pitch is measured as 3mm.Consequently, it has 0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 300V.The part has a temperature coefficient of -200/+200ppm/Cel ppm/°C.A voltage - Rated of 300V applies to this electronic part.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CMR03C2R5DOCM Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
a -200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
CMR03C2R5DOCM Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Lasers
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Instruments
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR03C2R5DOCM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200/+200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.5pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Size Code
    2711
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    2.8mm