  • CMR03C180DOAP
CMR03C180DOAP
advertisement
Manufacturer No:
CMR03C180DOAP
HK JDW NO:
192-CMR03C180DOAP
Package:
Radial
Datasheet:
CMR03C180DOAP
Purchasing and Inquiry
CMR03C180DOAP Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 3mm.This device's size and dimension are 0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm to ensure a high level of reliability.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 100V.-200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.A voltage - Rated of 100V applies to this electronic part.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CMR03C180DOAP Features
a 3mm terminal pitch
its size/dimension is 0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
a -200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 100V
CMR03C180DOAP Applications
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • Lasers
  • Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CMR03C180DOAP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200/+200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    18pF
  • Terminal Pitch
    3mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2711
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm
  • Length
    6.9mm
  • Width
    2.8mm