  • CMA02040X1802GB300
CMA02040X1802GB300
advertisement
Manufacturer No:
CMA02040X1802GB300
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-CMA02040X1802GB300
Package:
MELF, 0204
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CMA Series, Carbon Film, 18kOhm, 0.4W 2/5W, ±2%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 14164
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CMA02040X1802GB300
  • Package / Case
    MELF, 0204
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CMA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    18kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Packing Method
    TR, Blister, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Supply Voltage
    200V
  • Size Code
    1406
  • Diameter
    1.4mm