  • CM07FD682GO3
CM07FD682GO3
advertisement
Manufacturer No:
CM07FD682GO3
HK JDW NO:
192-CM07FD682GO3
Datasheet:
CM07FD682GO3
Purchasing and Inquiry
CM07FD682GO3 Overview
In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.780Lx0.299W 19.80mmx7.60mm.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.For reliable operation, the highest temperature is set to 125°C.Parts have a 70 ppm/°C temperature coefficient.In this electronic part, the voltage is rated at 500V.It is recommended to leave the device at -55°C~125°C at all times.
CM07FD682GO3 Features
its size/dimension is 0.780Lx0.299W 19.80mmx7.60mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CM07FD682GO3 Applications
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • MRI Coils
Step5Bar-code shipping tag
CM07FD682GO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.780Lx0.299W 19.80mmx7.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Military Standard
    MIL-C-5
  • Lead Pitch
    11.1252mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Height
    22.352mm
  • Height Seated (Max)
    0.882 22.40mm
  • Length
    19.812mm